Holowanie wydaje się powszechnym zjawiskiem i stosunkowo prostym zadaniem, jednak w praktyce takie nie jest. Przepisy prawne, aspekty techniczne, umiejętność sprawnego prowadzenia auta – to tylko część niezbędnych aspektów, które należy uwzględnić przed holowaniem i w jego trakcie. O najważniejszych kwestiach związanych z tym tematem piszemy w poniższym artykule.
Czym jest i jak przebiega holowanie w świetle przepisów
Mimo że w przepisach nie istnieje oficjalna definicja holowania, to można stwierdzić, że polega ono na ciągnięciu unieruchomionego i niezdolnego do jazdy we własnym zakresie pojazdu przez inny pojazd. Manewr odbywa się za pomocą połączenia sztywnego lub giętkiego – sztywne wykorzystuje np. drąg holowniczy i musi zapewnić odległość nie większą niż 3 m pomiędzy pojazdami. Można je zastosować, nawet jeśli działa tylko układ hamulcowy lub kierowniczy. Jeśli natomiast sprawne są oba, prawo zezwala na połączenie giętkie, które zakłada użycie liny o długości od 4 do 6 m. Co ważne, przepisy nakładają na kierowców obowiązek odpowiedniego oznaczenia linki białymi i czerwonymi pasami albo czerwoną lub żółtą chorągiewką.
Połączenie pojazdu musi być solidne i zapewniać brak możliwości odczepienia – nie dotyczy to jedynie motocykli, do których należy mocować linkę w taki sposób, żeby w razie potrzeby dało się sprawnie ją odczepić. Podczas holowania niesprawny pojazd powinien być oznaczony trójkątem ostrzegawczym, a za kierownicą musi się znajdować kierowca dysponujący odpowiednimi uprawnieniami. W świetle obowiązujących przepisów zabronione jest holowanie kilku pojazdów jednocześnie, a także samochodów z przyczepą. Maksymalna prędkość holowania wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza terenem zabudowanym.

Holowanie na autostradzie – o czym pamiętać
Czy holowanie na autostradzie jest w ogóle możliwe? Tak, ale tylko pod pewnymi, ściśle określonymi w przepisach warunkami. Mianowicie w grę wchodzi wyłącznie skorzystanie z wyspecjalizowanej pomocy drogowej, w ramach której pracownicy posiadający niezbędne uprawnienia i profesjonalny sprzęt zajmą się sprawnym i bezpiecznym odholowaniem pojazdu. Co ważne, przepisy dopuszczają holowanie nie dalej niż do najbliższego zjazdu z autostrady.
W razie awarii lub wypadku na autostradzie nie ma możliwości holowania auta przez dwóch kierowców, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji ani specjalnego wyposażenia. Stosowanie liny holowniczej jest wykluczone i zagrożone mandatem w wysokości 250 zł. Przepisy mówią natomiast o tym, że unieruchomiony samochód należy w miarę możliwości przenieść na pas awaryjny, uprzednio oznaczywszy miejsce zdarzenia za pomocą prawidłowo ustawionego trójkąta ostrzegawczego. Następnie można bezpiecznie zadzwonić po pomoc drogową i zlecić bezpieczne oraz skuteczne holowanie wykwalifikowanym specjalistom, którzy posiadają niezbędny sprzęt.