Nieprawidłowo zaparkowane samochody to zmora wielu polskich miast, począwszy od nadmorskich i górskich kurortów, poprzez największe metropolie, skończywszy na niewielkich miastach powiatowych. Jednym ze sposobów na walkę z tym problemem jest odholowanie auta, jednak można je wykonać tylko w określonych warunkach. Czy również na terenie prywatnym? Ile kosztuje taka usługa? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kiedy możliwe jest odholowania auta na koszt właściciela
Z różnych względów wiele obszarów jest wyłączonych z możliwości parkowania samochodu, a złamanie tego zakazu wiąże się z określonymi konsekwencjami – dotyczą one m.in. możliwości odholowania pojazdu. Pojawia się jednak pytanie, kto i w ramach jakich przepisów może je wykonać? Z odpowiedzią przychodzi ustawa prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą odholowanie auta może zostać zlecone wyłącznie przez funkcjonariuszy straży gminnej bądź miejskiej albo policji. Co istotne, dotyczy to również terenów prywatnych.
W praktyce powyższy przepis oznacza, że właściciel prywatnej posesji nie ma prawa do odholowania na własną rękę nieprawidłowo zaparkowanego samochodu – mogą to zrobić jedynie funkcjonariusze wezwani na miejsce zdarzenia. Co równie ważne, odholowanie zostanie zlecone wyłącznie pod warunkiem odpowiedniego, zgodnego z przepisami ruchu drogowego oznakowania obszaru – także prywatnego – tzn. przy wjeździe musi znajdować się znak informujący o zakazie wjazdu, który nie łamie obowiązującego prawa.
Dopiero w takiej sytuacji wezwani na miejsce policjanci lub strażnicy gminni bądź miejscy mają podstawy do zlecenia odholowania pojazdu. Co prawda przepisy dają im takie uprawnienia również w przypadku stwierdzenia dużego zagrożenia dla bezpieczeństwa, jednak rzadko się na to decydują, uznając, że wyłącznie sąd ma prawo do takiej oceny. W związku z powyższym właściciel lub zarządca terenu – czy to prywatnego, czy publicznego – musi pamiętać przede wszystkim o właściwym oznakowaniu miejsca wyłączonego z parkowania.
Koszt odholowania pojazdu
Nawet prawidłowe oznakowanie nie daje niestety gwarancji, że nikt nie zaparkuje na wyznaczonym miejscu, a wówczas nie pozostaje nic innego jak wezwanie stróży prawa, którzy zlecą odholowanie. Koszt usług poniesie właściciel pojazdu zaparkowanego w niewłaściwym miejscu – konkretna kwota jest ustalana przez radę powiatu, jednak nie może przekroczyć stawek ustalonych w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.
Zgodnie z treścią obwieszczenia, w 2021 r., odholowanie samochodu osobowego wiąże się z wydatkiem nie większym niż 523 zł, podczas gdy usunięcie ciągnika siodłowego z naczepą kosztuje aż 1360 zł. Krótko mówiąc, nie jest to tania usługa, szczególnie że sam wydatek na odholowanie to nie jedyny koszt – poza tym trzeba dopełnić wielu formalności i poświęcić sporo czasu, żeby samochód odzyskać. Wniosek jest jeden: nie warto parkować auta w niedozwolonych miejscach!