Konieczność holowania pojazdu może przydarzyć się naprawdę każdemu. Zdarza się, że nawet podczas najkrótszej podróży samochód przestanie działać i odmówi posłuszeństwa. Przyczyną awarii auta może być również wypadek lub stłuczka, zatankowanie złego rodzaju paliwa czy awaria automatycznej skrzyni biegów. Co wtedy? Kiedy holowanie jest możliwe, a w jakich przypadkach należy je wykluczyć?
Holowanie – podstawowe informacje
Zacznijmy od tego, że wezwanie lawety jest rozwiązaniem wygodniejszym i bezpieczniejszym, ponieważ transportem zepsutego bądź uszkodzonego samochodu zajmują się wyspecjalizowani pracownicy z profesjonalnym sprzętem. Jeśli jednak postępujesz według ustalonych zasad, holowanie może być całkowicie bezpieczne. Trzeba pamiętać, że to działanie, które wymaga od zaangażowanych kierowców skupienia, znajomości przepisów i umiejętności.
Wezwanie lawety, szczególnie jeśli znajdujesz się daleko od aglomeracji miejskich, może wiązać się z wysokimi kosztami, a ponadto z długim czasem oczekiwania. W takiej sytuacji pozostaje Ci więc albo czekać na przyjazd lawety, albo zająć się holowaniem na własną rękę. To możliwe jednak tylko wtedy, gdy masz do dyspozycji osobę, która będzie w stanie Ci pomóc. Co więcej, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją okoliczności, które z góry wykluczają holowanie uziemionego pojazdu. Kiedy więc od razu należy wezwać lawetę, wiedząc, że to jedyne dopuszczane przez przepisy prawa rozwiązanie?

W jakich sytuacjach holowanie jest zabronione?
Wszystkie zasady dotyczące holowania pojazdów znajdziesz w kodeksie drogowym. Analizując zawarte tam zapisy, dowiesz się, że holowanie jest ono kategorycznie zabronione, jeśli pojazd ma niesprawny układ kierowniczy bądź układ kierowniczy, co wyklucza bezpieczne manewrowanie. Holowania nie przeprowadzisz także wówczas, gdy awarii całkowicie uległ układ hamulcowy. Dużo w tej kwestii zależy od rodzaju liny holowniczej – jeśli posiadasz połączenie luźne, sprawne muszą być obie osie hamulców, podczas gdy w przypadku holowania na sztywnej lince holowniczej działać musi być co najmniej jeden układ.
Kolejną usterką, która uniemożliwia holowanie, jest uszkodzenie świateł. Jeśli więc w wyniku stłuczki dojdzie do wgniecenia zderzaka i ucierpi przy tym jedno ze świateł pojazdu, pozostaje Ci wezwanie lawety. Podobnie w przypadku, gdy z samochodu zacznie wydobywać się ciecz, na przykład olej czy płyn z chłodnicy. Nie mogąc zabezpieczyć uszkodzonego miejsca i zatamować wycieku, nie rozpoczynaj holowania, bo wiązałoby się to ze stwarzaniem zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Ponadto holowanie nie jest możliwe na autostradzie, dlatego pamiętaj, że w takiej sytuacji musisz wezwać lawetę. Zabronione jest również ciągnięcie auta przez pojazd wyposażony w przyczepę.
Na koniec należy wspomnieć o rodzajach pojazdów, których nie powinno się holować z przyczyn stricte ekonomicznych. Stanowczo odradzane jest holowanie aut z automatyczną skrzynią biegów oraz samochodów hybrydowych i elektrycznych, a także maszyn z zawieszeniem pneumatycznym oraz stałym napędem na dwie osie.