Opony samochodu to jedyny punkt, w którym pojazd styka się z nawierzchnią. Fakt ten sprawia, że odpowiednie ciśnienie jest warunkiem koniecznym do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Ponadto warto pamiętać o tym, że właściwie napompowane koła pozwalają na ich dłuższe wykorzystanie oraz bardziej oszczędne zużycie paliwa. Tymczasem znaczna część kierowców sprawdza ciśnienie opon jedynie podczas wymiany opon między sezonami: letnim i zimowym.
Jaki powinien być poziom ciśnienia w oponach?
Optymalny poziom ciśnienia w oponie jest uzależniony przede wszystkim od takich czynników jak:
- obciążenie auta,
- wartości zalecane przez producenta samochodu.
Wbrew obiegowym opiniom, także zbyt wysoki poziom ciśnienia jest niekorzystny. Należy pamiętać, że nieodpowiednia jest zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska jego wartość. W efekcie niewłaściwego stanu ciśnienia następuje:
- przyspieszone zużycie bieżnika opony,
- nadmierne zużycie paliwa,
- wydłużenie drogi hamowania,
- mniejsza przyczepność pojazdu i nadsterowność.
Jak często należy sprawdzać ciśnienie w oponach auta?
Jeśli chodzi o częstotliwość sprawdzania poziomu ciśnienia samochodu, jest ona uzależniona od wieku opony. Mianowicie osiadacze opon używanych przez okres krótszy niż 5 lat powinni weryfikować poziom ciśnienia mniej więcej raz w miesiącu. Z kolei w przypadku starszych opon zaleca się częstsze sprawdzanie. Jedno jest pewne – niezależnie od wieku opony należy weryfikować ciśnienie systematycznie i przed każdym dłuższym wyjazdem.
Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?
Najprostszy sposób, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie poziomu ciśnienia w oponie, to zastosowanie przenośnego ciśnieniomierza. Jego użycie nie jest niczym trudnym, dlatego tę metodę mogą wykorzystać także kierowcy, którzy nie posiadają profesjonalnej wiedzy na temat funkcjonowania pojazdu. W celu kontroli ciśnienia wystarczy przyłożyć ciśnieniomierz do wentyla opony, a następnie odczytać uzyskany wynik.
Podczas stosowania ciśnieniomierza trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – nie pomoże on w rozwiązaniu problemu, gdy ciśnienie w oponie jest na zbyt niskim poziomie. W takiej sytuacji, aby zapewnić odpowiedni poziom ciśnienia w oponie, należy udać się np. na stację benzynową i skorzystać z kompresora (kompresory są w dzisiejszych czasach dostępne na większości stacji benzynowych).
Jedna ważna wskazówka: weryfikacja ciśnienia da wiarygodny wynik jedynie wówczas, gdy opony są niskie – w przeciwnym wypadku ciepłe powietrze ulega zjawisku rozprężenia, co może dać zbyt wysoki wynik. Dlatego po przyjechaniu pod kompresor powietrza należy odczekać kilka minut, żeby temperatura się opon obniżyła.
Ciśnienie opony koła zapasowego też jest ważne
Oprócz kontroli poziomu ciśnienia w aktualnie używanych oponach należy także zadbać o odpowiedni stan opony koła zapasowego. Część kierowców o tym zapomina, co może być brzemienne w skutkach, gdy okaże się, że koło zapasowane nie może zostać użyte w krytycznej sytuacji.
Sprawdź naszą ofertę mobilna wulkanizacja Warszawa