Usługa holowania wiąże się z określonymi kosztami, które muszą zostać pokryte. Pojawia się jednak pytanie, do kogo należy obowiązek opłacenia pomocy drogowej. Odpowiadamy na nie w poniższym artykule, analizując kwestię wydatków na holowanie po stłuczce lub wypadku.
Holowanie z OC sprawcy
Stłuczki i wypadki, w efekcie których auto pozostaje unieruchomione, to poważny problem dla każdego kierowcy. W podobnych sytuacjach z reguły jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z pomocy drogowej i odholowanie pojazdu do mechanika w celu zlecenia niezbędnych napraw. I tu pojawia się pytanie o koszty usługi i o kto je poniesie – zdecydowanie warto poznać na nie odpowiedź, zanim zadzwoni się po specjalistę od holowania.
Wielu kierowców obawia się, że za zleconą usługę holowania będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. W świetle ewentualnych wydatków związanych z brakiem i naprawą auta rzeczywiście może to rodzić duże wątpliwości, jednak niepotrzebnie. Obowiązujące w Polsce przepisy stanowią bowiem, że za holowanie auta powinno zapłacić towarzystwo ubezpieczenia, w którym sprawca zdarzenia wykupił polisę.
Warunki opłacenia holowania z OC sprawcy
Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wypadku lub stłuczki wykupił OC, jest zobowiązane do opłacenia kosztów nie tylko usunięcia powstałych szkód, ale również usługi holowania. Warunek jest jeden: auto nie może nadawać się do dalszej, samodzielnej jazdy i powinno zostać odstawione do warsztatu znajdującego się w relatywnie bliskiej odległości od miejsca zdarzenia. Towarzystwo może więc odmówić sfinansowania holowania w przypadku, gdy warsztat jest zlokalizowany setki kilometrów od miejsca wypadku czy stłuczki, bo jest to po prostu nieuzasadniony koszt.
Do obowiązków poszkodowanego kierowcy należy zadbanie o wykonanie usługi w rynkowej cenie. W przypadku przesadnie dużych wydatków na holowanie należy liczyć się z odmową pełnej refundacji poniesionych kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w związku z czym za część usługi trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. W praktyce jej rozliczenie jest bardzo proste i polega na dołączeniu faktury wystawionej przez wykonawcę do dokumentów dotyczących sprawy.

Holowanie z AC lub assistance
Jednocześnie należy pamiętać, że nie istnieje możliwość opłacenia holowania z własnego OC. Oznacza to, że jeżeli przyczyny wypadku lub stłuczki leżą po Twojej strony albo wynikają z sytuacji losowych, za usługę trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Nie dotyczy to jedynie kierowców posiadających nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco lub assistance, które pozwala na pokrycie kosztów holowania przez towarzystwo.
Trzeba przy tym pamiętać o stosowaniu się do warunków regulujących holowanie w ramach AC lub assistance, mając na uwadze ewentualne limity kilometrów lub kwot, których nie wolno przekraczać. Dlatego przed wykupieniem polisy autocasco albo assistance dokładnie przeanalizuj warunki danej oferty i sprawdź, czy spełniają Twoje wymagania, zabezpieczając Cię na wypadek holowania.