Gdy pojawia się konieczność przewiezienia pojazdu na lawecie, nie ma potrzeby korzystania z usług fachowców – można zdecydować się na jej wypożyczenie i wykonanie wszystkich czynności we własnym zakresie. Pojawia się jednak pytanie, czy w tej sytuacji niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawień, aby móc się nią posługiwać? Odpowiedź na nie znajdziesz w poniższym artykule.
Kiedy wystarczy prawo jazdy kat. B?
To, czy lawetę można prowadzić bez żadnych specjalnych uprawnień, zależy od kilku zmiennych. Jedną z nich jest jej waga – jeżeli przekracza 750 kg, konieczne jest posiadanie nie tylko prawa jazdy kategorii B, ale również uprawnień na kierowanie pojazdem wyposażonym w przyczepę (kategoria B96). Jej prawidłowa waga to jednak niejedyny warunek – poza tym liczy się także łączna masa całego zestawu obejmującego zarówno samochód, jak i lawetę wraz z ładunkiem. W sytuacji, gdy nie jest większa niż 3500 kg, nie potrzeba dodatkowych uprawnień poza standardowym prawem jazdy kategorii B.
Kolejny warunek, który trzeba spełnić, żeby móc swobodnie prowadzić pojazd z autolawetą bez dodatkowych uprawnień, jest to, żeby holowane auto było lżejsze od holującego. W przeciwnym razie kierowca musi dysponować prawem jazdy B96 lub B+E. Przyjmując założenie, że samochód osobowy waży ok. 1300 kg, a laweta ok. 600 kg, łatwo obliczyć, że do załadowania pozostaje ok. 1600 kg – w większości przypadków to wystarczający, żeby zgodnie z przepisami przewieźć samochód osobowy na lawecie. Za każdym razem należy jednak dokładnie obliczać masę całego zestawu, aby mieć pewność, że nie przekracza dopuszczalnych w prawie limitów.
Dodatkowe uprawnienia na autolawetę
O ile ciągnięcie załadowanej lawety samochodem osobowym jest z reguły dopuszczalne i nie wiąże się z przekroczeniem obowiązkowych limitów, o tyle zastosowanie busa, którego masa przeważa wykracza poza 2000 kg, wyklucza tę możliwość. W takiej sytuacji konieczne staje się posiadanie uprawnień typu B+E lub wyższych albo wyrobienie prawa jazdy na przyczepkę, czyli typu B96. Jakie korzyści wynikają z posiadania uprawnień B96? Otóż pozwalają one na podwyższenie łącznej masy zestawu o 750 kg, czyli do 4250 kg zamiast 3500 kg.
Należy pamiętać, że choć dopuszczalna masa całkowita zestawu wzrasta dzięki prawu jazdy kategorii B96, to wciąż trzeba spełniać warunek polegający na tym, że samochód na lawecie nie może być cięższy od pojazdu ciągnącego. Ponadto należy mieć na uwadze, że przyczepka musi być objęta ubezpieczeniem OC, jednak w przypadku lawet z wypożyczalni jest to standard, o który firmy po prostu muszą zadbać. Kolejna kwestia związana z bezpieczeństwem polega na zakazie przewożenia pasażerów na lawecie – nie mogą znajdować się oni w środku unieruchomionych pojazdów.
Podsumowując, autolaweta jest traktowana jak przyczepka i trzeba się odnosić do przepisów, które regulują posługiwanie się nią podczas planowania przewiezienia pojazdu, żeby transport odbył się zgodnie z prawem. Aby mieć pewność, że przebiega bezpiecznie i profesjonalnie, warto zlecić go zewnętrznej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie.
Sprawdź ofertę Laweta Warszawa