O stłuczkę nietrudno – wystarczy chwila nieuwagi w korku lub na ruchliwym skrzyżowaniu. Oczywistym jest, że trzeba bardzo uważać, ale należy również wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy już dojdzie do niepożądanego zdarzenia. W poniższym tekście omawiamy najważniejsze aspekty związane z tym tematem.
Upewnij się, że to tylko stłuczka
Pierwszym, co powinno się zrobić, jest sprawdzenie stanu zdrowia uczestników kolizji. Jeśli nikomu nic się nie stało, do czynienia masz ze zwykłą stłuczką. Inaczej jest w przypadku, gdy osoby uczestniczące w zdarzeniu odniosą obrażenia. W takiej sytuacji obowiązkiem jest wezwanie pogotowia oraz odpowiednich służb. Zmienia się też charakter zdarzenia – mówi się wtedy o wypadku. Co więcej, powiadomienie policji jest konieczne także wówczas, gdy podejrzewasz, że kierowca uczestniczący w stłuczce znajduje się pod wpływem alkoholu.
Odpowiednio zabezpiecz miejsce zdarzenia
Kiedy już ustalisz, że zdarzenie jest jedynie stłuczką, zajmij się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. W przeciwieństwie do wypadku w przypadku kolizji wystarczy zrobić kilka zdjęć całej sytuacji i można zjechać pojazdem na pobocze. Gdy samochód jest poważniej uszkodzony i nie da się go usunąć, teren trzeba odpowiednio oznaczyć – należy włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy.
Oświadczenie i dokumentacja
Strony mogą starać się samodzielnie dojść do porozumienia, dlatego właśnie nie ma obowiązku wzywania policji. Kiedy jeden z kierowców jest świadomy swojej winy, sytuacja staje się prosta. Wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu, w którym powinien znaleźć się opis kolizji, uszkodzeń, dane osobowe, informacje o ubezpieczycielach oraz o samochodach. Szablon dokumentu można znaleźć w Internecie, wydrukować i wozić na przykład w schowku. W zupełności wystarczy jednak spisanie ręcznego oświadczenia według ogólnodostępnego wzoru. Dobrą praktyką jest również wykonanie dokładnych zdjęć uszkodzeń obu samochodów, które warto dołączyć do dokumentacji. Co jednak w sytuacji, gdy strony prezentują odmienne stanowiska i nie są w stanie ustalić jednej wersji zdarzenia?
Gdy strony nie są w stanie dojść do porozumienia
Jak już wcześniej wspomniano, do zdarzenia zakwalifikowanego jako stłuczka nie trzeba wzywać policji. Jeśli jednak kierowcy nie zgadzają się ze sobą i mają problem z ustaleniem winnego całego zajścia, wezwanie policji jest najlepszym wyjściem. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zbiorą informacje i ustalą okoliczności zdarzenia. W przypadku podawania nieprawdziwych informacji przez jednego z kierowców bardzo pomocne mogą okazać się zrobione zdjęcia czy nagrania z monitoringu.
Kiedy zadzwonić po lawetę?
W sytuacji, gdy samochód nadaje się do jazdy, możesz kontynuować podróż, a szkodę zgłosić w kolejnych dniach. Jeśli jednak pojazd został uszkodzony na tyle poważnie, że nie spełnia wymogów dotyczących bezpiecznego i zgodnego z prawem poruszania się po drogach publicznych, musisz zadzwonić po znajomego i poprosić o odholowanie lub wynająć lawetę, która zajmie się przetransportowaniem auta.