Zapewne wiesz, że każdy samochód musi posiadać sprawne światła awaryjne, ponieważ są one koniecznym wyposażeniem technicznym pojazdu. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, do czego dokładnie służą i w jakich sytuacjach należy bądź można ich używać? Przeczytaj i sprawdź.
Kiedy należy używać świateł awaryjnych?
Korzystanie ze świateł awaryjnych dokładnie określają przepisy prawa. Ich główną funkcją, jak można się domyślić na podstawie nazwy, jest informowanie innych uczestników ruchu o awarii i uszkodzeniu pojazdu oraz ostrzeganie przed zagrożeniem, jakie może on stanowić. W takiej sytuacji użycie świateł awaryjnych jest nie tylko legalne, ale wręcz wymagane. Warto wiedzieć, że niewłączenie świateł awaryjnych w sytuacji, gdy zniszczony pojazd znajduje się w miejscu, gdzie nie wolno się zatrzymywać, poskutkować może mandatem oraz punktami karnymi. Mowa tutaj oczywiście o sytuacji, w której światła awaryjne nie zostały uszkodzone podczas kolizji czy wypadku i są sprawne.
Wielu kierowców ze świateł awaryjnych korzysta również podczas ostrego hamowania, na przykład na autostradzie, gdzie prędkości rozwijane przez pojazdy są zdecydowanie większe. Użycie świateł ma zasygnalizować innymi uczestnikom gwałtowność hamowania i pozwolić na szybszą reakcję, a co za tym idzie, zniwelować ryzyko występowania wypadków. W niektórych modelach samochodów światła awaryjne w takich sytuacjach włączają się automatycznie.
Innym przykładem prawidłowego użycia świateł awaryjnych jest zatrzymanie się w miejscu postoju, w którym panuje bardzo ograniczona widoczność. Gdy warunki pogodowe lub okoliczności utrudniają zobaczenie pojazdu, możesz włączyć światła awaryjne, żeby ostrzec innych kierowców, którzy mogliby mieć problem z dostrzeżeniem Twojego samochodu. Jeśli jednak zaparkujesz w miejscu oświetlonym bądź poza terenem przydrożnym, według przepisów prawa nie należy już ich włączać.
Niewłaściwe użytkowanie świateł awaryjnych
Warto też wiedzieć, kiedy użycie świateł awaryjnych jest niewskazane, ponieważ efektem niewłaściwego ich wykorzystania może być mandat karny. Obserwując niektóre zachowania drogowe, można jednak stwierdzić, że kierowcy czasem świadomie naginają przepisy prawa. Wręcz podręcznikowym przykładem złego postępowania jest włączanie świateł awaryjnych podczas zatrzymywania się w niedozwolonym miejscu, co prowadzący tłumaczą najczęściej pośpiechem bądź brakiem wolnych miejsc do zaparkowania.
Nie każdemu znany jest również fakt, że światła awaryjne należy wyłączyć w sytuacji holowania uszkodzonego samochodu, choć mogłoby się wydawać, że powinny informować one uczestników ruchu o nietypowo poruszającym się pojeździe. Na koniec warto wspomnieć o bardzo popularnym, tradycyjnym na polskich drogach „symbolu podziękowania” w postaci mignięcia awaryjnymi. Kierowcy włączają światła, żeby podziękować za ustąpienie pierwszeństwa czy wpuszczenie na pas. Jest to pozytywny przejaw drogowej kultury, lecz warto wiedzieć, że w żaden sposób nieuregulowany, więc z czysto prawnego punktu widzenia nieuzasadniony.
Sprawdź naszą ofertę Holowanie Warszawa