Holowanie auta Warszawa wymaga odpowiedniego podejścia, które łączy efektywność z bezpieczeństwem. W tym celu trzeba pamiętać o kluczowych aspektach pozwalających na uzyskanie oczekiwanego efektu. Jakich? Jak holować samochód w zależności od rodzaju skrzyni biegów? Jak postępować w przypadka auta bez haka i jak radzić sobie z motocyklem? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące holowania.
Jak holować auto – o czym pamiętać
Mimo że pozornie holowanie samochodu może wydawać się dość proste, w praktyce okazuje się wymagającym i skomplikowanym zadaniem, które wymaga odpowiedniego podejścia. Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać, są sytuacje wykluczające możliwość legalnego i zgodnego z przepisami holowania auta. Dotyczy to m.in. samochodów z niedziałającym układem kierowniczym lub hamulcowym – brak hamulców jest dozwolony wyłącznie pod warunkiem, że nie trzeba z nich korzystać podczas holowania.
Zabronione jest holowanie kilku pojazdów jednocześnie oraz samochodów z przyczepą. Z kolei podczas awarii lub innego zdarzenia drogowego na autostradzie w grę wchodzi możliwość holowania wyłącznie przez wyspecjalizowanych pracowników świadczących usługi pomocy drogowej i tylko do najbliższego zjazdu z autostrady. Z kolei w przypadku aut z zepsutym silnikiem nie mogą być stosowane połączenia giętkie.

Jak holować automat
Szczególnej uwagi wymagają samochody wyposażenie w automatyczną skrzynię biegów, ponieważ nieodpowiednie holowanie może prowadzić do poważnych i kosztownych w naprawie usterek. Choć producenci nie zalecają holowania aut z automatem, to w praktyce prawidłowe wykonanie tej czynności jest ogranicza ryzyko dla pojazdu. W niektórych modelach dostępne są nawet specjalne tryby pracy skrzyni biegów przeznaczone właśnie do holowania. Koniecznie pamiętaj też o sprawdzeniu olejów w skrzyni.
Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią należy przeprowadzić z dźwignią ustawioną w pozycji N, która zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa wykonywanych czynności. Ciągnąc samochód, jedź z prędkością nieprzekraczającą 30 km/h i ogranicz holowanie do maksimum – zatrzymaj się w najbliższym możliwym, dogodnym miejscu. Pamiętaj jednak, że nawet takie podejście jest obarczone pewnym ryzykiem, a 100% bezpieczeństwa holowania auta z automatem gwarantuje wyłącznie pomoc drogowa.
Jak holować auto bez haka
W samochodach bez haka można wykorzystać specjalne ucha holownicze, które umożliwiają awaryjne holowanie. Kategorycznie należy wystrzegać się mocowania liny do konstrukcji zawieszenia, ponieważ może to prowadzić do awarii, a co za tym idzie – szkód i niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Jak holować motocykl
Motocykl może być holowany zarówno przez inny motocykl, jak i samochód. Linę należy przymocować w centralnym punkcie kierownicy lub za dolną półkę zawieszenia. Nie zawsze jednak istnieje w ogóle fizyczna możliwość holowania motocykla ze względu na jego konstrukcję, która blokuje prawidłowy montaż linki. Nawet jeśli teoretycznie istnieje możliwość holowania motocykla, trzeba mieć na uwadze potencjalne ryzyko związane z tym niebezpiecznym manewrem.