Kwestia uprawnień dotyczących prowadzenia pojazdów wraz z przyczepą dla wielu osób jest niejasna i budzi liczne wątpliwości. Jaką przyczepę można podłączyć do samochodu osobowego? Czy kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B jest w ogóle uprawniony do prowadzenia pojazdu z przyczepą? Odpowiadamy poniżej.
Przyczepa a prawo jazdy kategorii B
Osoba posiadająca prawo jazdy kat. B może ciągnąć za swoim pojazdem przyczepę. Przepisy jednak dokładnie określają, jakie parametry musi ona mieć. Według obowiązujących norm kierowca ma prawo przymocować do swojego pojazdu przyczepę lekką, a więc taką, której dopuszczalna masa całkowita nie jest większa niż 750 kilogramów. Warto zaznaczyć, że w takim przypadku przyczepa nie musi być wyposażona w hamulec najazdowy. Ważne jest, aby masa przyczepy wraz z samochodem nie przekroczyła 3500 kilogramów. To jednak nie jedyny przypadek, gdy kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może ciągnąć za swoim autem przyczepę.
Prowadzący do pojazdu ma prawo podpiąć także inną przyczepę, ale pod dwoma warunkami. Pierwszym, wymienionym wcześniej wymogiem jest to, żeby całkowita masa przyczepy innej niż lekka oraz pojazdu nie przekroczyła 3500 kilogramów. Jednocześnie rzeczywista masa przyczepy nie może być większa niż masa rzeczywista ciągnącego ją samochodu. Planując podłączenie bądź zakup konkretnej przyczepy, warto się najpierw zorientować, czy Twój samochód jest przystosowany do jej ciągnięcia. To bardzo ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ determinuje poziom bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu.
Kod 96 do prawa jazdy kategorii B
Kod 96 będzie Ci potrzebny, jeśli zamierzasz prowadzić samochód z przyczepą inną niż lekka a całkowita masa zestawu przekracza 3500 kg, natomiast nie jest większa niż 4250kg. Również w tym przypadku rzeczywista masa przyczepy nie może przekroczyć rzeczywistej masy ciągnącego ją auta. Aby uzyskać rozszerzenie uprawnień w postaci kodu 96, wymagane jest podejście do egzaminu praktycznego. Nie trzeba przechodzić żadnego szkolenia czy kursu ani zdawać testu obejmującego zagadnienia teoretycznie. Jego koszt jest stosunkowo niewielki, bo obecnie wynosi 170 złotych.
Prawo jazdy kategorii B+E
Jeśli planujesz wykorzystywanie większej przyczepy, musisz wyposażyć się w prawo jazdy kategorii B+E. W tym przypadku nie wystarczy przystąpienie do dodatkowego testu – trzeba spełnić trzy warunki. Pierwszym jest oczywiście posiadanie prawa jazdy kat. B, a drugim wymogiem ukończenie kursu szkoleniowego, co oznacza wydatek rzędu 1100 złotych. W trzecim i ostatnim kroku należy zdać państwowy egzamin. Posiadając prawo jazdy kat. B+E, możesz już ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3500 kilogramów. Warto zaznaczyć, że pojazd również nie może przekroczyć tej granicy. Podsumowując – rozszerzając posiadaną kategorię do B+E jesteś uprawniony do prowadzenia samochodu i przyczepy, których masa całkowita wynosi maksymalnie 7000 kilogramów.
Sprawdź naszą ofertę lawety Warszawa